Aiakujundus
Hea tulemuse aeda rajades saad, kui lähtud oma pere vajadustest ja võimalustest, aia miinused muudad plussideks, järgid kujundusprintsiipe ning värvide omavahelist mõju.
Aeda planeerides peab nägema aastate taha, et vältida hilisemaid ebameeldivad üllatusi. Tuleb pöörata tähelepanu puude kasvusuurusele ja võra laiusele, ilmakaartele, vaadetele, taimede kasvunõuetele, pinnasele, laste sirgumisega mittevajalikuks muutuvatele mängunurgakestele, naabritele ning kui peres on koeri, siis nende käimisteedele jne. Samuti peab oskama ette näha võimalikke muutusi pererahva soovides. Soovitav on üles märkida kõik vajadused, soovid ja unistused. Kui ise ei oska ideid genereerida või soove realiseerida või tundub hoopis, et kõik ei mahu aeda ära, siis on mõistlik nõu pidada aiakujundajaga.
Esmase nõuande käigus saad soovitusi aia planeerimisel. Koos arutame läbi pererahva soovid ja paneme paika aia kasutamise eesmärgi. Kui abihoone, aiamaja, istumiskoha vms asupaik on kaalumisel, siis selle kohta tasub ka nõu küsida. Kindlasti avastad enda jaoks ideid ja üllatusi, mis enne pähegi ei tulnud. Konsultatsiooni käigus selgub, millist abi on vaja, kas nõuandest piisab või vajad aiaplaani.
Esmane konsultatsioon ei ole sugugi kallis, aga hindamatu väärtusega pererahva jaoks, sest siit sünnivad mõtted ja algavad suured teod. Peale aiakujundajaga konsulteerimist tunned ennast oluliselt kindlamalt.
Aiaplaani olemasolul saad sünnipäevale või soolaleivapeole tulijatele ka kingivihjeid anda ja sul on koht, kuhu saadud kingitus istutada. Siis kaob ka kiusatus üksikuid puid ja põõsaid murusse istutada. Aiaplaan osutub hädavajalikuks ka näiteks lillede jt taimede, mis sügisel närbuvad, asukoha meeles pidamisel.
Aiakujundajaga tasub ühendust võtta juba enne maja ehitamist, sest nii on võimalik päästa taimekooslused ja saada nõu pinnase segipööramisel. Maja ja aia ehitamist üheaegselt planeerides säästad nii aega kui raha.
Siin piltidel on näha aia uuestisünd algusest peale. Suurem valik tehtud töid ja kontakti leiat siit