Õun kui toit

õun_adam_eva_halim amirov

Õun on elu alguse, armastuse ja viljakuse sümbol.

 

Õun kui toit

Aive Luigela

Liialduseta võib öelda, et õunast saab valmistada sadu ja sadu roogi, omaette toiduna, kombinatsioonides aedviljaga, metsamarjadega, piimatoodetega, liha ja kalaga.

Õunad sobivad hommikutoitudes putrudele, helvestele, kohupiimale, võileiva kattele lisamiseks. Suur valik on salatite näol, suppides, aedvilja, liha-kala, magustoitudes kasutamiseks. Kohvi- ja teelaualt ei tohiks puududa õunakook, -pirukas või tort. Iga söögikorra juurde sobib õunamahl.

Õunamoosi, -marmelaadi, -kompoti valmistamine ei tekita vist ühelegi perenaisele raskusi. Vaja oleks julget pealehakkamist, oskust sobitada kokku eri marju ja aedvilju.

Suursaagi ajal, kus õunad ja teised aedviljad odavad, võime valmistada ise õunaket?upi, tomati-õuna kastme talveks hoidistamiseks.

Õunaketshup

1 kg õunapüreed, 2 sibulat, 1 spl soola, 2 tl kaneelipulbrit, 2 spl 30% äädikat, ½ kg tomateid, 100 g sellerit, 1 kl suhkrut, 1 tl jahvatatud nelki ja köömneid.

Tükeldatud köögivili keedetakse pehmeks ilma veeta tomatitest väljaimbunud mahlas, segu püreestatakse. Õunapüree valmistatakse küpsetatud või üsna vähese veega keedetud õuntest. Mõlemad püreed segatakse kokku, lisatakse kõik maitseained ja keedetakse segu tugeval tulel paksemaks (umbes 20 min). Enne purkidesse (pudelitesse) panemist kontrollitakse maitset. Suletakse õhukindlalt. Sama võib valmistada ka ilma tomatita, suurendades õunapüree ja sibula kogust.

Õunakastmed

Õuntega valmistatakse nii kuumi kui külmi, magusaid ja soolaseid kastmeid. Värsked toored õunad tavaliselt riivitakse, magusate kastmete jaoks enamuses tükeldatult keedetakse. Tarvitada võib varem hoidistatud õunapüreed, -mahla, -kompotti ja teisi õunahoidiseid.

Majoneeskaste õunaga

200 g majoneesi, 1 spl kefiiri, 3 spl õunapüreed või 2 riivitud õuna (koos koorega), kodumaised maitsetaimed. Valmis majonees segatakse teiste toiduainetega ja maitsestatakse.

Külmtoidud õuntega

Värskeid tooreid õunu või õunahoidiseid lisatakse paljudele külmtoitudele. Tumedaks muutumise vältimiseks piserdatakse tükeldatud õuntele lauaäädikat (2%line) või haput mahla.

Õun on ideaalne salatite koostises. Ta annab meeldivalt värske maitse nendele salatitele, mida saab ka ilma õunata teha – nt kartulisalat või pidupäeva rosolje. Mitmes suitsukala- ja heeringasalatis on õun see, mis paneb i-le punkti. Salatites harmoneerub õun maitselt hästi kõigi teiste koostisainetega.

Õunu täidetakse suitsukalaga, salatitega, kohupiimaga, juustuga, riivitud porgandiga, lihasaadustega, aedviljadega jne.

Täidetud toores õun on tõeline lauailu.

Õunasalatitega, -võietega, -segudega kaetakse võileibu, eriti meeldivad on tikuvõileivad õunarattal.

Suitsukalasalat õuntega

400 g suitsukala, 400 g õunu, 1 spl sidruni- või marjamahla, 1 sibul, 1 tomat, soola, pipart või maitsetaimi, ½ kl kefiiri, 2 spl majoneesi, sibulapealseid, tilli.

Puhastatud suitsukala ja õunad lõigatakse õhukesteks tükkideks, piserdatakse peale mahla. Sibul hakitakse, tomat tükeldatakse. Kefiir segatakse majoneesiga ja maitsestatakse. Toiduained segatakse ja kaunistatakse sibulapealsetega, tilli ja peterselli lehtedega.

Kuumad soolased toidud õuntega

Kuumade aedvilja-, kala- ja lihatoitude valmistamisel võib lisada värskeid küpseid õunu, õunahoidiseid ja kuivatatud õunu.

Kartuli-õunakotletid

600 g keedetud kartuleid, 500 g õunu (või 2 kl õunapüreed), ¾ kl jahu, 2 muna, soola, pipart või maitsetaimi.

Kartulid ja toored õunad riivitakse, lisatakse teised toiduained, maitsestatakse, vormitakse kotletid ja praetakse. Süüa võib hapukoorega.

Õunu sobib hautada koos peediga, hapukapsaga, värske kapsaga, sibulatega, porruga, ubadega jt. Õunad sobivad hautada koos kalaga, lihaga, veel parem valmistada vormiroogadena põhitoidusena kartul, riis, pastad.

Õunu ärme unustame riivimast hakkliha toitudele kas massi sisse segatuna või täidisena koos sibulaga.

Õuntega on alati täidetud jõulupraade, kuid ka igapäevaselt võib nt kanakoibadele ahjus nende küpsemisel lisada õunaviilud või püree.

Ahjus hautatud suitsuribi koos küüslaugu ja õuntega valmistatult on tõeline piduroog, mis sobib nii soojana kui ka külmana lauale serveerida paljude aedvilja lisanditega.

Õunasupid

Õunasuppe keedetakse värsketest ja kuivatatud õuntest, õunamahlast jt õuna hoidistest. Magusaid suppe valmistatakse koos tärklisega või tangudega, supisse võib panna klimpe, riisi, röstitud saiakuubikuid või helbeid, mandlilaaste jne. Kuid õuna lisatakse ka soolastele suppidele nagu bor?, seljanka, rassolnik, tomatisupid, seenesupid, kapsasupid jt.

Õuna-odratangu või -kruubisupp1/2 kl odratangu (kruupe), 1 l vett, 400 g õunu (100 g kuivatatud õunu), 1 tl köömneid, 2 spl suhkrut, mahla.

Tangud keedetakse veega pehmeks, kuivatatud õunad lisatakse poole keetmise ajal. Õunasektorid lisatakse peaaegu pehmetele tangudele, keedetakse üksnes 5 min, samas lisatakse ka köömned. Supp maitsestatakse, lõpus võib lisada rõõska koort.

Pudrud ja makaronitoidud õuntega

Putrusid keeta koos õuntega, milleks valida hapud õunad nii värskelt kui ka kuivatatult. Õuntega keedetud pudru lisandiks antakse piima, rõõska koort või vanillikastet. Manna ja täisterajahust putru võib ka vahustada.

Müsli söömisel lisame kindlasti tooreid viiludena tükeldatud õunu. Pastatoitudele sobivad serveerimisel peale kuhikuna asetada võis kergelt kuumutatud õunarõngad.

Küpsetatud õunad

Õunu võib küpsetada tervetena või seest õõnestatult täitmiseks rosinatega, kohupiima, juustu, tangainete jm. Küpsetada võib ka poolitatud õunu või sektoreid, millele küpsemise lõpus valatakse peale munapiima (ka sojajahuga) segu, mis on magustatud fariinisuhkruga. Üleküpsetatud ja küpsetatud õuntele sobib hästi fariinisuhkur, mida poest tänapäeval kerge leida.

Juustutäidisega õunad8 õuna, 200 g kõva juustu, 2 muna, köömneid, soola, pipart (maitsetaimi), 1 spl võid, riivsaia.

Õunad õõnestatakse nii, et põhi alla jääks. Juust riivitakse, segatakse munade, katkitambitud köömnetega jt maitseainetega. Seguga täidetakse õunad ja asetatakse riivsaiaga üle riputatud vormi küpsema. Üsna valmimise eel pannakse veel riivjuustu kuhikuna peale. Küpsetatakse 170o juures helekollaseks. Võib küpsetada ka fooliumi pakituna, pealt lahti jättes.

Pannkoogid õuntest ja õuntega

Õunad pannakse taignasse ketastena, viiludena või kuubikutena. Sobivad kõik taignaliigid: pärmi-, hapupiima-, munataignad jt.

Õunaomlett

500 g õunu, 5 spl suhkrut, 5 muna, 2 spl hakitud pähkleid või purustatud õunaseemneid, 3 spl võid.

Õunad kooritakse, tükeldatakse ja kuumutatakse 2 spl suhkruga pehmeks. Munakollased vahustatakse ülejäänud suhkruga, lisatakse õunad ja vähese soolaga vahustatud munavalged. Või sulatatakse pannil, sellesse kallatakse taigen ja küpsetatakse praeahjus või praetakse pliidil tasasel tulel kaane all kuni muna hüübunud. Omletti ei keerata, siis ta langeb alla. Serveerida kohe, kõrvale klaas piima.

Õunapirukad, -koogid ja -tordid

Oma maheda maitse tõttu sobivad õunad igasuguste taignate lisandiks. Võib valmistada ka küpsetamata õunakooke, kus tooraineks on küpsised või riivsai.

Alus: 300 g küpsiseid, 1 kl õunapüreed, 250 g kohupiima, 2 spl kakaod, 200 g 35% rõõska koort.

Vorm või kandiline karp vooderdatakse küpsistega, peale laotatakse õunapüree, kaetakse küpsistega, teine kiht on kakaoga, suhkruga kohupiim, seejärel küpsiste kiht ja lõpuks õunapüree. Peale riputatakse küpsisepuru ja kuhikuna vahukoor. Kui soovitakse vormist välja lüüa, kasutatakse zelatiini nii õunapüree kui ka kohupiima sees. Selle nägusa ja kiirelt valmiva koogi võib valmistada ka otse klaasvaagnale (ilma zelatiinita).

Õunapizza

Taigen: 150 g jahu, 10 g suhkrut, pärmi, ½ kl toasooja vett, soola, 1 spl konjakit, võid vormi määrimiseks.

Kate: 250 g sinki, soola, pipart, ¼ tl tüümiani, ¼ tl punet (majorani), 1 küüslauguküüs, 2 sibulat, tomatikonservi või 2 värsket tomatit, 4 keskmist õuna, 1 muna, 100 g riivitud emmentali juustu.

Jahu sõelutakse kaussi, keskele vajutatakse lohk. Pärm segatakse suhkruga ja kallatakse jahunõusse, segatakse ülejäänud toiduained. Hoitakse 10 min kaetult soojas, siis sõtkuda konjak. Samal ajal hautatakse tomatitükke kuumas ülis, lisatakse maitsetaimed, pressitud küüslauk ja keedetakse veidi. Taigen vajutada pizzavormi. Peale tõstetakse tomatimass, sellele singilõigud, tomativiilud kaunistusena ja õunarattad. Asetatakse 2000 C juures ahju küpsema. Poolküpsenule asetatakse peale riivjuust ja küpsetatakse veel 15 min. Valmimisaeg 30-40 min.

Õunajoogid

Jooke valmistatakse õuntest, õunamahlast, kompotist ja kuivatatud õuntest.

Õunajogurt2 kl õunamahla või 5 riivitud õuna, 2 kl maitsestamata jogurtit (või kefiiri), 1 spl suhkrut, 2 kl piima. Õunamahl ja jogurt segatakse mikseris, lõpuks suuremal kiirusel rõõsk piim.

Ilmunud Terviselehes.

 

Õunakattega küpsetatud vikerforell

1 vikerforelli filee (600-800 g), 0,5 tl soola, 0,5 tl valget peenpipart, 0,5 tl paprikapulbrit, 1 õun, 1 sl riivitud mädarõigast, 2 sl tomatipasta, 1 dl rõõska koort, 0,5 dl riivitud juustu, 1 tl hakitud basiilikat

Lõika filee portsjonitükkideks ja pane võiga määritud ahjupannile. Maitsesta kalatükid soola, valge pipra ja paprikapulbriga. Küpseta 175° C juures umbes 10 minutit.

Koori ja riivi õuna. Sega riivitud õun riivitud mädarõika, tomatipasta, rõõsa koore ja riivjuustuga ja maitsesta segu basiilikaga. Määri see kaste kalatükkidele ja küpseta veel kümmekond minutit.

Juurde paku kartuleid või riisi. Retsept on pärit Koržetsi õpiköögist

Õuna- peedimoos

Minu viimase aja lemmik. Maitseb ühtemoodi hää nii salatina liha ja kotleti, kui ka moosina pannkookide kõrvale.

Peedi riivin, õuna tükeldan. Lisan sidruni või laimi mahla, maitse järgi suhkrut. Vajadusel lisan vett. Mõrudamaks saab sidrunikoore või greibi mahlaga. Sidruni puudumisel lisasin ükskord rosinaid ja ilmselt teen seda edaspidigi, sest väga hää sai.

Proovisin ka ilma suhkruta, aga see ei saanud hea. Ja väga plödiks ei maksa ka keeta.

 

Kodujuustu moonikook õuntega

Segan toasooja või (150 g) suhkru, muna (1) ja jahuga, lisan mooniseemned. Jahu kogust ei ole mõõdistanud, aga jahu on nii palju, et mass jääb pulbriline. Kolmveerand kogusest panen koogivormi, ülejäänu jätan alles katteks. Panen põhjale õunu või õunakompotti vm marju. Katteks mikserdan munad (4 tk), hapukoore (500 g) ja segan hulka ka kodujuustu. Maistsestan suhkru või kuivatatud ja jahvatatud topinamburiga, lisan väheke soola. Kõige peale raputan koogipõhjast ülejäänud puru. Kasutasin riisijahu. Samahästi võib kasutada ka maisijahu või pooleks riisijahuga või pooleks riisihelvestega vms.

Minu retsepte saab vaadata siit