Sammal on üks suur äri

sambla piimakokteil

Kui Eestis käib tihe võitlus samblaga- mürgid, aeraatorid, väetis, õhutamine ja pidev töö. Siis mujal maailmas müüakse juba tooteid, et aednikud saaksid kerge vaevaga samblaaedu luua. Sammal on taas moes!

Isiklikult olen ammu mõelnud, miks võidelda kui saab järele anda ja pääseda tüütust niitmisest ning samblast hoopis kasu saada, eriti varjulistes aiaosades. Lisada sõnajalad või mängida kujunduses sambla ja kividega. Ka liiv on kooslusesse sobiv. Aga ka ainult sammalt kasutades saab luua huvitava ja hubase aianurga. Sammal on vaikus ja rahu.

Sammal ei pea tingimata maas kasvama, teda saab kasvatada ka seintel, laes, katusel, põrandal, terrassil jne. Temaga saab luua isegi kunsti. Ka kalmistul on sammal omal kohal.

Üllataval kombel saab kerge vaevaga (kui unustada ära ehitustöö ja mulla katusele vedamine) ka päikesele avatud katuse sammalduma panna. Lisan siia pildid oma kuuri katuselt.

 

Ammuta ideid
inspirationgreen.com/moss-art
www.annagarforth.co.uk
mossacres.com/photo_gallery

Kes tahab murus samblast lahti saada, see peab murupinda õhutama. Õhutamata ei juhtu midagi, ainult sammalpois, aeraatorid, tuhk jms mõjuvad lühiajaliselt. Sambla panevad vohama niiskus ja umbsus. Võlukepike on naelkingad ja need on soovitav jalga panna iga kord muruniidukiga niites, siis tabad kaks kärbest ühe hoobiga 😉 Kui pind on õhutatud, siis anna murule süüa ehk väeta.