Tüvevähk

Tüvevähk esineb õunapuudel ja pirnipuudel. Haigust levitavad seeneeosed. Vähki nakatuvad stressis puud. Enamasti on põhjuseks vale istutuskoht (varjuline, seisev vesi, veesooned) või kelle tüve on korduvalt vigastatud (trimmer, metsloomad) või vale lõikus (köndistamine) või vana puu aastateks lõikamata jätmine.

Tervetele, toidetud, hooldatud ja õnnelikele puudele haigused ligi ei pääse.

 
 

 

Seeneostel on hea kinnituda tüükale
Tüügas on nagu käsn, mis õhuniiskuse enda sisse imeb ja selline pinnas on seeneeostele meelepärane. Tüüka kaudu on haigustel puu sisse pääsemine sillutatud.

Kõik kuivanud oksad, lõikamisel jäetud tüükad jm kuivad moodustised tuleb puudelt eemaldada. Kõige kergem on pisikesi kuivanud nakse märgata koos sambla eemaldamisega, siis jäävad nad käe alla.

 
 

 

Tüvevähist ümberhaaratud oksad kuivavad ära, aga seni kuni saab toimuda toitainete liikumine (kasvõi paari sentimeetrisel ribal) on oks elus ja kannab vilja. Sellised oksad võivad kergesti murduda.

Üsna tihti esineb pilti, kus tüvevähi koldeid on puu tüvi paksult täis, aga puu kannab vilja ja püsib kindlalt. Kuivanud puit on tugev seni kuni niiskuse tagajärjel pehkib.

Et seeneeoste levikut piirata on mõistlik paksult vähki täis puud maha võtta ja kindlasti põletada. Või vähikolded (haava ääred) siledaks lõigata ja õlivärviga korralikult katta.
Katta võib ka puupalsamiga, aga see läheb kulukaks. Vahaga katmine on ebamugav ja ei ole efektiivne.

Samasse kohta ei maksa õunapuud istutada kuna puu on maa ära kurnanud. Teise liigi viljapuid (näiteks kirss või ploom) aga võib. Vähk ei ole maa sees, ta on puu küljes. Aga tasub esitada küsimus, miks vähk puule kallale sai, kas kasvutingimused on selles kohas viljapuudele sobilikud.

 
 

kärntõbi pirni oksal, millele võib järgneda vähk

Tüvevähk esineb ka pirnipuudel ja enamasti eelneb sellele kärntõbi.

 
 

 

Sellise sambliku (vasakul) alt tuli lagedale tüvevähi kahjustus (paremal)
Kahjustus on võimalik likvideerida oskusliku välja lõikamise või kraapimise teel. Haav tuleb kohe katta puupalsami või õlivärviga. Peenemad ja suurema kahjustusega oksad on mõistlik välja lõigata ja põletada.

Tööriistad tuleb peale lõikamist kindlasti desinfitseerida, et vältida haiguse edasi kandmist. Selleks sobib piiritus. Ka viin, mis sügavkülmas jäässe ei lähe, ajab asja ära.

 
 

 

Samblik tuleb puudelt likvideerida
Kõige parem on seda teha niiske ilmaga, nühkides tüvesid ja oksi paksude töökinnastega (libisemiskindel, kummist peopesa) ja võttes appi terava servaga puidust kaabitsa, näiteks põrandaliistu. Abi on ka nõudepesunuustikust, mille üks pool on karedam. Metallesemega on suur oht vigastada puud. Kuiva ilmaga ei tule samblik hästi lahti, puruneb ja te hingate selle tolmu endale sisse.