Vead lõikamisel

Tahtsin kirjutada pookealustest, aga jutt läks ikka lõikamise peale :)
Pookealuseid saab vaadata ka Seedri Puukooli kodulehelt

 

Kuusalus

Tavaline pilt aias-  noorel puul on latv rinnakõrguselt ära lõigatud ja vana puu on nagu palk pooleks saetud.

 

 

 

 

 

 

Juba puukoolist puud ostes tee endale selgeks, kui kõrget õunapuud aeda tahad. Kui puu on kasvatatud antonovka seemikalusel või MM 106 alusel, siis ei ole mõtet noorel puul rinnakõrguselt, aga ka mitte 2 m peal latva ära lõigata, vaid lasta tal rahus kasvada 3,5 kuni 4 meetriseks ja siis alles ladvale kääridega kallale minna!!! Tuleb muidugi ka vaadata, kust ja kuidas lõigata!

Õunapuud on mugavam aias kasvatada kui ta on ühetüveline ja külgoksad saavad alguse vähemalt 3 m pealt. See tähendab, et puu kasvades, kui üleval pool on uued oksad olemas, likvideeritakse alumisi oksi järkjärgult ära.

Lõigata lõikamise pärast ei maksa. Lõikaja peab teadma, mida teeb!

Alumised oksad jäävad ühel heal päeval nagunii niitmisel ette, aga kui puul kasvada ei lasta, siis ei saa ta ka oksi kõrgemale teha. Väga levinud on, et lõigatakse latv maha ja siis ununeb hooldamine kogemata aastateks, puu aga kasvab ja kasvab. Ja siis tekibki küsimus, miks siis üldse enne latv maha lõigati.

Tugevakasvulist puud on keeruline madalana hoida. Suvise lõikusega on see võimalik, aga kas see on tingimata vajalik, kui nagunii ei tegeleta järjepideva hooldusega? Pigem siis nõrgakasvuline alus valida.

Puul esineb ka stressi ja stressis puul kohtab tavaliselt ka tüvevähi kahjustusi. Õunapuul põhjustavad stressi köndistamine ja igasugune vale lõikus, kasvukoht, veesooned, liigniiske ja külm mullastik, koorevigastused jms.

 

Riia mnt 57 Tartu

Vana puud ei tohi pooleks saagida noorenduslõikuse moto all. Kõige piinlikum on see, et ka õppinud kolleegid teevad seda. Mõnes aias olen kunstiteosed ka üle lõikamata jätnud. Pildil olevast puust sai õnneks asja.

 

 

 

 

 

Arukülas

Vana puu saab madalamaks vaid aja jookusul, aga väga kõrgeid ei saagi ilma puule suurt traumat tekitamata. Igasugune suur lõikehaav on lagundavatele seentele vabapääse puusse, mis hakkab puud määndama ja soodustab/kiirendab tüvevähi arengut..

 

 

Kui analoogne lõige nagu pildil on tehtud, siis see ongi koht, mis tuleks värviga katta, et puidu lagunemine aeglasem oleks. Muul juhul, eriti väikese läbimõõduga okste lõikusjärgne katmine puupalsami või värviga ei ole vajalik, sest puu saab nende kinni kasvatamisega ise hakkama ;) Kaetud kohad tuleb igal aastal üle vaadata ja vajadusel uuesti katta, sest päike põletab värvi imepeenelt maha. Vaha ei tasu üldse puule määrida, sest see ei nakku puiduga ja on nagu streptotsiidsalv, mis tekitab haudumist. Te olete ju ometi omal nahal kogenud, et streptotsiidpulber värskel haaval on efektiivsem parandaja kui samanimeline salv?

 

vead õunapuu lõikamisel

Ja muidugi need tüükad.. Kordame siis üle, et tüükaid ei tohi jätta!