Võitlus metsloomadega

Võitlus metsloomadega, aga ka hiirtega, on tüütu ja igavene. Parem on leppida ja puid arukalt kaitsta.

Kõige paremini aitab tara. Aga ülipaksu lumekihi korral tuleb aia tagant lumi regulaarselt ära ajada, siis ei saa loomad üle aia hüpata.

Õiges suuruses traatvõrguga ümbritsemine aitab ka. Nii madal oks nagu on näha pildil, on mõistlik tagasi lõigata. Kõrgemal asuvad oksad, kui nad on peenikesed ja veel painduvad, siduda ettevaatlikult koomale enne võrgu paigaldamist. Võrgud tuleb paigaldada plusskraadidega, siis oksad ei murdu ja soovitavalt sügisel, sest toikad, mis võrku kinni hoidma hakkavad, saab maasse vajutada vaid sula maa korral.

Kevadel tuleb võrgud kindlasti eemaldada ja puud lahti siduda.

Müügil on erinevad preparaadid: Certosan ja Hagopur, Plantskydd ning verejahu. Kodustest vahenditest sobib toore liha loputus- või sulavesi, millega tuleb kuus paar korda (eriti peale vihma) puid üle võõpamas käia.

Hiired on kõige hullemad kahju tekitajad!!! Leides õunapuu ei jäta nad seda enne kui magusam osa on näritud. See aga tähendab, et puule kõige olulisem osa koor ja kambium on läbi näritud. Ja kui seda on tehtud ümberringi, siis puu on määratud hukule. Kui kambiumi kiht (heleroheline) on alles, siis tasub sinna valekoor puupalsamiga peale tekitada. Puupalsam on rohekas kleepuv aine, mida müüakse pudelis ja tuubis, oleneb tootjast. Puuvaha ei ole selleks otstarbeks sobiv.

Hiirte vastu aitab puude ümbruses oleva lume regulaarne kinni trampimine. Paksu lund ei õnnestu tihedaks trampida, seepärast on soovitav lund trampimas käia peale igat sadu. Kui õunapuud on võrguga kaitstud, siis võib lume kinni trampida väljaspoolt võrku kuni meetri ulatuses. Võib proovida Brody siniseid kuubikuid. Kuubikud tuleb asetada maapinnale puu vahetusse lähedusse, aga mitte puu kõrvale, pigem võraulatusest kaugele välja.

Selleks, et hoida rotte ja hiiri teatud aiapiirkonnast eemale, on üks võimalus piirata see territoorium uriiniga – kas inimese, isase kassi või koera omaga.

Hiirte ja rottide majast eemale hoidmiseks töötab ka nipp, kus panna neile toitu näiteks aianurka, mis on majast võimalikult kaugel. Kui nad saavad piisavalt süüa, on võimalik, et nad tuppa ei kipugi.

Veel humaanseid nippe saad lugeda Bioneer.ee-st.

linnusöögimaja

Väidetavalt võivad ka linnud õunapuult toitu otsima tulla. Kui vanu õunu puu otsas mädanemas ei ole, hakkavad nad pungi nokkima. Selle vältimiseks peab aeda linnusöögimaja panema ja seda pidevalt teradega täitma. Lindude talvine toitmine tasub aga kevadel kuhjaga ära. Kindlasti jälgi, et puu otsa jäetud õuntel ei esineks puuviljamädaniku tunnuseid (valged täpid) kuna kannavad haiguse nimega puuviljamädanik ületalve. Puu alla jäetud õunad tõmbavad ligi omakorda kitsi.

Igasugune kahjustus nõrgestab puud ja annab rohelise tee haigustele. Hiirte poolt näritud ja metsloomade kahjustusega puud nakatuvad kergesti vähki.