Sambla eemaldamine õunapuudelt

Soe talv ja niisked ilmad on ideaalsed sambliku eemaldamiseks õunapuudelt. Vajalik on vaid vastav riietus, soojad mittemärguvad kindad ja kaitseprillid.

Sammal või samblik? Samblik ja sammal kipuvad inimeste kõnepruugis tihtilugu segamini minema – samblikku nimetatakse samblaks ja vastupidi ning mõnikord kasutatakse nimesid ka läbisegi. Mis teha, nimed on ju nii sarnased… SAMBLAD sarnanevad paljuski taimedega: kasvavad roheliste tuttidena puutüvedel või lausalise vaibana murus. Kollased, pruunid või hallid; puutüvele liibunud või habemena rippuvad – need on SAMBLIKUD. Lähemalt, veel parem aga luubiga uurides on vahe selgem – sammaldel on lehed ja vars, samblikel ei ole. Teadlastele on need aga täiesti erinevad organismid: samblad kuuluvad taimeriiki, samblikud on aga hoopis seened, kes elavad koos mikroskoopiliste vetikatega. Siinkohal on paslik kummutada üks väärarusaam. Rahvameditsiinis tõhusa külmetusravimina tuntud põdrasammal ei olegi tegelikult sammal, vaid hoopis samblik – islandi käokõrv (Cetraria islandica).

Samblik otseselt puule kahjulik ei ole, aga loob soodsad tingimused kahjuritele ja haigustele. Kraapisin isegi, vahetult peale seda kui olin rõõmustanud, et vähikahjustusega oksad on nüüdseks välja lõigatud, sambliku alt vähikolde välja.

Samblik tekib kui päikest on vähe ja ülekaalus on niisked ilmad, ka soe talv soodustab sambliku arengut.

Samblikku on kõige mugavam eemaldada kartulikoorimise või töökinnastes puud paitades ja kuna tegevus toimub enamasti alt üles, siis on soovitav ette panna ka prillid.

Alati kui koolitusel sambla maha kraapimisest juttu tuleb, pakutakse esmalt sobivaks vahendiks traatharja. Pole mõtet vastata, et ei kõlba, tuleb lasta proovida. Täna proovisin ise, kuidas töötab vana juuksehari, millega koera harjan. Juukseharjal on ju piide otsas kaitsvad munakesed. Polnud väga vigagi, aga niipea kui hoogu sattusin vigastasin puu koort. Nii et ikkagi- mistahes metallpiidega hari ei sobi! Vanal juukseharjal on metallpiid kulunud ja väga teravad nagu traatharigi. Abivahendiks võib võtta suure kareda pinnaga nõudepesunuustiku, küürimisharja, terava servaga puitliistu vms abivahendi. Ainult kindaga paitades ei tule kõik sambliku tutsud ära, abivahendiga läheb töö kiiremini.

Ettevaatlik tasub olla ka okste puhastamise juures, sest on ju jube kahju kui viljapungad ära murrad. Ja pane tähele- puud on libedad!

Üle võiks käia ka nooremad puud. Vanalt, lõikamata puult on tüütu sammalt eemaldada, aga hea kui tüve ja jämedamad oksadki puhtaks teed.